Paylaşımda bir numara forum.
 
HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log inLog in  

Share | 
 

 Cuma Namazı

Go down 
AuthorMessage
Discoley
Yönetici
Yönetici
avatar

Mesaj Sayısı : 207
Rep Puanı : 311

PostSubject: Cuma Namazı   Sun May 23, 2010 6:57 pm

Allahü teâlâ Cuma gününü müslümanlara mahsus kılmıştır. Cuma günü öğle vaktinde Cuma namazını kılmak Allahü teâlânın emridir.

Allahü teâlâ Cuma sûresi sonundaki âyet-i kerîmede meâlen buyurdu ki:

Ey îmân etmekle şereflenen kullarım! Cuma günü öğle ezânı okunduğu vakit hutbe dinlemek ve Cuma namazı kılmak için camiye koşunuz! Alışverişi bırakınız! Cuma namazı ve hutbe size başka işlerinizden daha faydalıdır. Cuma namazını kıldıktan sonra camiden çıkar
dünya işlerinizi yapmak için dağılabilirsiniz. Allahü teâlâdan rızık
bekleyerek çalışırsınız. Allahü teâlâyı çok hâtırlayınız ki kurtulabilesiniz!


Peygamberimiz “sallallahü aleyhi ve sellem” çeşitli hadîs-i şerîflerinde buyurdu ki:

(Bir müslüman Cuma günü gusül abdesti alıp Cuma namazına giderse bir haftalık günahları affolur ve her adımı için sevâb verilir.)

Cuma namazı kılmayanların kalblerini Allahü teâlâ mühürler. Gâfil olurlar.

Günlerin en kıymetlisi Cumadır. Cuma günü bayram günlerinden ve Aşûre gününden daha kıymetlidir. Cuma dünyada ve Cennette mü’minlerin bayramıdır.

Bir kimse mâni yok iken üç Cuma namazı kılmazsa Allahü teâlâ kalbini mühürler. Ya’nî iyilik yapmaz olur.

Cuma namazından sonra bir an vardır ki mü’minin o anda ettiği duâ red olmaz.

Cuma namazından sonra yedi defa İhlâs ve Mu’avvizeteyn yani Felak ve Nas surelerini okuyanı Allahü teâlâ bir hafta kazâdan belâdan ve kötü işlerden korur.

Cumartesi günleri yahudilere Pazar günleri nasaraya [hıristiyanlara] verildiği gibi Cuma günü de Müslümanlara verildi. Bu gün Müslümanlara hayır bereket iyilik vardır.

Cuma günü yapılan ibâdetlere başka günde yapılanların en az iki katı sevâb verilir. Cuma günü işlenen günahlar da iki kat yazılır.

Cuma günü ruhlar toplanır ve birbirleriyle tanışırlar. Kabirler ziyaret edilir. Bu günde kabir azâbı durdurulur. Bazı âlimlere göre mü’minin azâbı artık başlamaz. Kâfirin azâbı Cuma ve Ramazanda yapılmamak üzere kıyâmete kadar sürer. Bu gün ve gecesinde ölen mü’minler kabir azâbı çekmez. Cehennem Cuma günü çok sıcak olmaz. Âdem aleyhisselâm Cuma günü yaratıldı. Cuma günü Cennetten çıkarıldı. Cennettekiler Allahü teâlâyı Cuma günleri göreceklerdir.

_________________
Back to top Go down
View user profile http://colly.graphforum.com
 
Cuma Namazı
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Tatlı Forum :: Din ve İslam Forumları :: Dini Bilgiler-
Jump to: